ZALETY

NOWOCZESNE OGRZEWANIE INFRARED – PODCZERWIENIĄ

PANELE TOP HEAT INFRA

DLACZEGO WARTO ZASTOSOWAĆ PANELE NA PODCZERWIEŃ?

W ostatnich czasach bardzo dużą popularnością cieszą się niskotemperaturowe elektryczne panele podczerwieni  jako system ogrzewania mieszkań, domów, biur, obiektów użyteczności publicznej w tym także źle izolowanych, przeszklonych oraz  będących reliktami poprzedniej epoki.

Panele podczerwieni infrared TOP HEAT INFRA niskotemperaturowe szczególnie polecamy do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych, biurowych, szkoły, przedszkola, żłobki, budynki użyteczności publicznej. Panele mogą być stosowane są jako dogrzewanie przy istniejącym innym systemie grzewczym lub jako ogrzewanie podstawowe a także ogrzewanie strefowe w miejscach przebywania ludzi. Promienniki mogą także współpracować z innymi systemami grzewczymi. Bardzo dobrze współpracują z systemami fotowoltaiki.

 

ZALETY PANELI PODCZERWIENI

Panele podczerwieni TOP HEAT INFRA są systemem bardzo ekologicznym, czystym, bezpiecznym dla ludzi i środowiska. Stwarzają zdrowe i komfortowe warunki cieplne do życia i pracy oraz nie wymagają obsługi, przeglądów, wentylacji, kominów itp.
Jest wiele badań i artykułów o zdrowotnym wpływie promieniowania
podczerwonego na organizm człowieka. Ogrzewanie promiennikowe powszechnie na świecie uważane jest za najlepsze, najzdrowsze i najbardziej ekologiczne!

Panele TOP HEAT INFRA dają efekt sauny Infrared gdy stoimy pod nimi lub gdy koło nich stoimy poprzez podniesienie temperatury ciała człowieka i zwiększenie przepływu krwi.

Promienie podczerwone wnikają w ciało podnosząc jego temperaturę i rozgrzewają tkankę podskórną. Seanse w saunach mogą pomóc zlikwidować nadmierną tkankę podskórną, stymulują przemianę materii i poprawiają metabolizm.

Panele na podczerwień dają najlepszy komfort cieplny i pracują bardzo cicho. Nie powodują ruchu powietrza dzięki czemu nie unoszą pyłu – polecane są osobom cierpiącym na alergie pyłkowe.
Jeśli są małe dzieci w domu, które bawią się na podłodze to promienniki zapewnią ciepłe podłogi. Odczucie ciepła jest podobne do ogrzewania podłogowego o ile podłoga jest wykonana z materiałów lekkich np. panele, parkiety lub deski
podłogowe. Panele TOP HEAT INFRA dostosowane są też do montażu ściennego oraz  idealnie sprawdzają się też jako dogrzewanie lub podstawowe ogrzewanie łazienek, pralni, suszarni ponieważ posiadają podwyższoną klasę ochrony przed wilgocią i pyłami IP44.

 

ZASADA DZIAŁANIA PANELI TOP HEAT INFRA

Zasada działania promienników podczerwieni oparta jest na naturalnych  prawach natury. Inspiracją jest Słońce. Podczerwone promienie słońca ogrzewają bezpośrednio ziemię i inne powierzchnie. Powietrze ogrzewa się od rozgrzanych powierzchni. Promienniki podczerwieni  działają na tej samej zasadzie co ogrzewanie słoneczne kierując ciepło tam, gdzie normalnie jest najzimniej czyli w kierunku podłóg. Zapewnia to naturalny przyjemny klimat wewnątrz, bez zimnych miejsc i przeciągów przy jednoczesnej oszczędności energii wynoszącej 25-50% w porównaniu do konwencjonalnego ogrzewania opartego o kaloryfery,

 

PANELE PODCZERWIENI A TRADYCYJNE OGRZEWANIE

Ogrzewanie podczerwienią różni się zasadą działania od tradycyjnego ogrzewania grzejnikowego.

Grzejąc tradycyjnie, mamy kaloryfery/grzejniki, które ogrzewają powietrze, głównie poprzez konwekcję, a więc wprawiając powietrze w ruch powodując unoszenie kurzu itp. co jest niezdrowe. Tylko znikoma część energii od kaloryferów/grzejników jest oddawana jako promieniowanie cieplne.
W rezultacie jednak nie sam kurz jest najgorszy, a mieszanka suchego powietrza z przypalonym przez gorące (> 60st.C) grzejniki kurzem.
W każdym razie grzejniki ogrzewają powietrze, od powietrza ogrzewają się ściany i sufity pomieszczeń a podłogi są zawsze najzimniejsze. Pod sufitami dochodzi do zbierania się warstwy ciepłego niewykorzystywanego powietrza co powoduje duże straty energii.

Musimy utrzymywać relatywnie wysoką temperaturę w pomieszczeniu dla zachowania komfortu termicznego co skutkuje wysokimi kosztami za ogrzewanie.

Taki sposób transportu ciepła daje też dość sporą różnicę temperatur w pionie, przy czym przy podłodze jest zimniej, co nie jest korzystne dla odczuwania komfortu cieplnego.

Infra panele podczerwieni TOP HEAT INFRA działają odmiennie — zgodnie z nazwą, poprzez wydzielanie fali ciepła podczerwonego, czyli tak jak grzeje słońce ale bez skutków negatywnych. Ciepło jest wysyłane bezpośrednio w kierunku podłogi, ścian, mebli i ludzi. Daje to duży komfort cieplny i równomierny rozkład temperatur wewnątrz pomieszczeń.

W systemie ogrzewania TOP HEAT INFRA głównym czynnikiem wytwarzającym ciepło jest czysta ekologiczna energia elektryczna poprzez transfer energii cieplnej bezpośrednio z powierzchni promiennika w taki sam sposób, w jaki Słońce ogrzewa Ziemię. Wyemitowana energia cieplna absorbowana jest przez ciało ludzkie oraz otaczające je obiekty, ściany i podłogę. Większość powierzchni w budynkach posiada wysoki współczynnik emisyjności przez co bez problemu absorbuje oraz re-emituje energię cieplną, dostarczoną od promiennika. Energia elektryczna która powoli staje się ekologicznym rozwiązaniem zarówno ogrzewania jak i transportu ludzi i towarów jest faktycznie wykorzystywana do ogrzewania ludzi, ścian, podłóg, mebli  a nie do bezcelowego podgrzewania dużej, nieustannie zmieniającej się, masy powietrza. Energia cieplna nie jest marnowana na ogrzewanie powietrza pod sufitem. Dodatkowo fakt, iż ściany oraz obiekty oddają energię cieplną jest znaczący, gdyż wpływa na utrzymanie przez wszystkie ogrzewane powierzchnie równowagi termicznej, dającej równomierny rozkład temperatury otoczenia i wysoki komfort cieplny (temperatura odczuwalna). Temperatura odczuwalna to temperatura, którą czujemy (nasze odczucie ciepła). Jest to średnia temperatura powietrza w pomieszczeniu i temperatura powierzchni podłóg, ścian, urządzeń i wyposażenia. Przykładowo  w pomieszczeniu gdzie są zainstalowane promienniki podczerwieni, o wysokości 3m różnica temperatury pomiędzy sufitem i podłogą wynosić będzie zaledwie około 1°C.  Przy ogrzewaniu konwencjonalnym mogłoby to być nawet 10°C. Temperatura otaczających powierzchni w pomieszczeniu jest też zawsze wyższa w przypadku promieniowania cieplnego (bo ściany też są ciepłe) niż w przypadku ciepła konwekcyjnego. Temperatura odczuwalna jest wysoka, mimo że można stosować niższą o 2-4 ° C temperaturę w pomieszczeniu w porównaniu z tradycyjnymi metodami ogrzewania. Obniżenie temperatury oraz brak zalegania ciepłego powietrza pod stropem które powoduje  straty energii skutkuje obniżeniem kosztów ogrzewania do 50%.

Promienniki pozwalają  na akumulację ciepła w otaczających przedmiotach, podłodze i ścianach z taniego, nocnego prądu (jeśli jest II taryfa), oddając nagromadzoną energię jeszcze przez wiele godzin. Podobnie panele TOP HEAT INFRA pozwalają na akumulowanie ciepła z instalacji fotowoltaicznej która produkuje prąd w ciągu dnia i w ten sposób ogrzewa darmowy dzienny prąd pomieszczenia w nocy.

 

STEROWANIE PANELAMI PODCZERWIENI

Panele TOP HEAT INFRA mogą być włączane bezpośrednio do gniazdka, można zastosować termostat z wtyczką włączany do gniazda elektrycznego i do niego podłączyć panel podczerwieni lub jest możliwość usunięcia wtyczki i wykonanie elektrycznego ogrzewania centralnego z indywidualnym sterowaniem i regulacją oraz sterownie paneli termostatem bezprzewodowym lub przewodowym.

Top